
SMITH AND WESSON M&P380 SHIELD EZ 380ACP SAFETY
Original price was: $469.00.$452.99Current price is: $452.99.
Sale
IWI Masada Slim Elite Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 3.3″ Barrel Black
Original price was: $500.00.$460.99Current price is: $460.99.
46 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The Masada Slim Elite is the continuation of the Masada line of pistols. Developed with a thin profile and compact design it allows for ease of concealed carry while providing substantial magazine capacity.
The Masada Slim Elite is a compact polymer striker-fired pistol. Like the full-size Masada this pistol has a modular serialized high-grade steel trigger mechanism housing that can easily be removed for cleaning and maintenance. Currently offered in 9mm caliber the Masada Slim Elite comes with 2-10 rd magazines. It weighs 1.27 lbs without the magazine and 1.4 lbs with the magazine inserted. The barrel length is 3.1 inches.
Looking for the best prices on IWI Masada Slim Elite Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 3.3″ Barrel Black by IWI - Israel Weapon Industries? BlackBox Ballistics proudly serves Conroe with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Best Prices in Conroe
Earn Rewards on Every Purchase.
Special Bundles & Firearm Packages Available.
Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 818004024720 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | M9SLIM10E |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.3" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Model | Masada |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 2.6 |
| Package Width | 8.8 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Shipping Weight | 2.95 |
| Sights | 3-Dot |
| Sights Type | Fixed Sights |
The Masada Slim Elite is the continuation of the Masada line of pistols. Developed with a thin profile and compact design it allows for ease of concealed carry while providing substantial magazine capacity.
The Masada Slim Elite is a compact polymer striker-fired pistol. Like the full-size Masada this pistol has a modular serialized high-grade steel trigger mechanism housing that can easily be removed for cleaning and maintenance. Currently offered in 9mm caliber the Masada Slim Elite comes with 2-10 rd magazines. It weighs 1.27 lbs without the magazine and 1.4 lbs with the magazine inserted. The barrel length is 3.1 inches.
Looking for the best prices on IWI Masada Slim Elite Handgun 9mm Luger 10rd Magazines (2) 3.3″ Barrel Black by IWI - Israel Weapon Industries? BlackBox Ballistics proudly serves Conroe with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Best Prices in Conroe
Earn Rewards on Every Purchase.
Special Bundles & Firearm Packages Available.
Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 818004024720 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | M9SLIM10E |
| Action | Striker Fired |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.3" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Model | Masada |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 2.6 |
| Package Width | 8.8 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Shipping Weight | 2.95 |
| Sights | 3-Dot |
| Sights Type | Fixed Sights |
There are no reviews yet.



Reviews
There are no reviews yet.