
SAVAGE AXIS XP 7MM-08 22″ – W/3-9X40 BLACK/BLACK
Original price was: $539.00.$448.99Current price is: $448.99.
Sale
Bergara B-14 Wilderness Ridge Rifle SP 6.5 Creedmoor 4/rd Magazine 18″ Barrel Sniper Grey Cerakote with Omni Muzzlebrake
Original price was: $1,099.99.$999.99Current price is: $999.99.
3 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
The B-14 Wilderness Ridge rifle features their hand-painted camouflage synthetic stock with SoftTouch finish. It also supports a fully free-floated barrel finished in Sniper Grey Cerakote. Bergara believes the word wilderness while may be rugged harsh and unforgiving describes an experience rather than a location. Bergara built the B-14 Wilderness Series to match every stride taken off the beaten trail.
Looking for the best prices on Bergara B-14 Wilderness Ridge Rifle SP 6.5 Creedmoor 4/rd Magazine 18″ Barrel Sniper Grey Cerakote with Omni Muzzlebrake by Bergara? BlackBox Ballistics proudly serves Conroe with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Best Prices in Conroe
Earn Rewards on Every Purchase.
Special Bundles & Firearm Packages Available.
Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 043125015405 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | B14S522SP |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | Sniper Gray Cerakote |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 |
| Length | 50 |
| Model | B-14 Wilderness Series |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 8.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9.50" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 8.95 |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Thread Pattern | 5/8"-24 tpi |
| Units per Box | 1 |
The B-14 Wilderness Ridge rifle features their hand-painted camouflage synthetic stock with SoftTouch finish. It also supports a fully free-floated barrel finished in Sniper Grey Cerakote. Bergara believes the word wilderness while may be rugged harsh and unforgiving describes an experience rather than a location. Bergara built the B-14 Wilderness Series to match every stride taken off the beaten trail.
Looking for the best prices on Bergara B-14 Wilderness Ridge Rifle SP 6.5 Creedmoor 4/rd Magazine 18″ Barrel Sniper Grey Cerakote with Omni Muzzlebrake by Bergara? BlackBox Ballistics proudly serves Conroe with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Best Prices in Conroe
Earn Rewards on Every Purchase.
Special Bundles & Firearm Packages Available.
Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 043125015405 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | B14S522SP |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | Sniper Gray Cerakote |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 |
| Length | 50 |
| Model | B-14 Wilderness Series |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 8.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9.50" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 8.95 |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Thread Pattern | 5/8"-24 tpi |
| Units per Box | 1 |
There are no reviews yet.



Reviews
There are no reviews yet.