
SAVAGE ARMS STEVENS 334 243WIN CAMO 20″
Original price was: $589.00.$403.99Current price is: $403.99.
Sale
Bergara B-14 Ridge .308 Win Rifle 4rd Magazine 18″ Barrel Synthetic Stock SoftTouch Finish Special Purpose Short Barrel
Original price was: $999.99.$899.99Current price is: $899.99.
7 in stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
Bergara has quickly become one of the most respected barrel makers in the world. Manufactured in Bergara Spain and being used by numerous top-tier gun manufacturers in both Europe and the United States we have combined the most technically advanced barrel manufacturing techniques state-of-the-art machinery and an unwavering commitment to quality to become a company synonymous with accuracy. And now with our barrels we are building several lines of high-quality tactical and hunting rifles.
Specifications:
Looking for the best prices on Bergara B-14 Ridge .308 Win Rifle 4rd Magazine 18″ Barrel Synthetic Stock SoftTouch Finish Special Purpose Short Barrel by Bergara? BlackBox Ballistics proudly serves Conroe with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Best Prices in Conroe
Earn Rewards on Every Purchase.
Special Bundles & Firearm Packages Available.
Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 043125015962 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | B14S511C |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | Graphite Black Cerakote |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 4 |
| Length | 50 |
| Model | B-14 Series |
| Package Height | 2.8 |
| Package Width | 7.7 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 8.8 |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Units per Box | 1 |
Bergara has quickly become one of the most respected barrel makers in the world. Manufactured in Bergara Spain and being used by numerous top-tier gun manufacturers in both Europe and the United States we have combined the most technically advanced barrel manufacturing techniques state-of-the-art machinery and an unwavering commitment to quality to become a company synonymous with accuracy. And now with our barrels we are building several lines of high-quality tactical and hunting rifles.
Specifications:
Looking for the best prices on Bergara B-14 Ridge .308 Win Rifle 4rd Magazine 18″ Barrel Synthetic Stock SoftTouch Finish Special Purpose Short Barrel by Bergara? BlackBox Ballistics proudly serves Conroe with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Best Prices in Conroe
Earn Rewards on Every Purchase.
Special Bundles & Firearm Packages Available.
Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 043125015962 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | B14S511C |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | Graphite Black Cerakote |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| Capacity | 4 |
| Length | 50 |
| Model | B-14 Series |
| Package Height | 2.8 |
| Package Width | 7.7 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 8.8 |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Thread Pattern | 1/2"-28 tpi |
| Units per Box | 1 |
There are no reviews yet.



Reviews
There are no reviews yet.