
ZASTAVA ZPAP92CTR 7.62X39 – 16.5″ BBL 30RD CTR STOCK
Original price was: $1,648.99.$1,570.99Current price is: $1,570.99.
Sale
RILEY DEFENSE RAK47 TACT. MFT – 7.62X39MM 30RD MATTE/POLYMER
Original price was: $999.00.$879.00Current price is: $879.00.
Out of stock
Disclaimer: It is the customer’s responsibility to ensure that all orders comply with applicable local and federal regulations. Non-compliant orders are subject to a 30% restocking fee. We reserve the right to dispute any chargebacks related to such orders.
FEATURES:
-Caliber: 7.62 X 39mm
-Barrel: 16.25″
-Semi-automatic
-Black synthetic stock
-Mission First tactical stock
-Picatinny rail
-30-round capacity magazine
-Overall length: 35.25″
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 4.15 X 9.40 X 40.00 | |
| Height | 4.1500 | |
| Width | 9.4000 | |
| Length | 40.0000 | |
| CALIBER | 7.62X39MM | |
| TYPE ACTION | SEMI-AUTOMATIC | |
| RATE OF TWIST | 1:9.45″ | |
| METAL FINISH | COLORED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 16.2500 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 35.2500 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 30.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | Y | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN POUNDS | nan | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| TYPE OF RIFLE | MODERN SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | N | |
| SWIVEL STUDS | N | |
| OTHER FEATURES: | PICATINNY RAIL, | |
| MISSION FIRST TACT. STOCK, | ||
| MUZZLE BRAKE, | ||
| MADE IN USA | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
Looking for the best prices on RILEY DEFENSE RAK47 TACT. MFT – 7.62X39MM 30RD MATTE/POLYMER by Riley Defense? BlackBox Ballistics proudly serves Conroe with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Best Prices in Conroe
Earn Rewards on Every Purchase.
Special Bundles & Firearm Packages Available.
Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 860247000733 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | RAK103MFT |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16.2500 |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 30 |
| Length | 40 |
| Model | RAK103MFT |
| Product Type | AK |
| Rate of Twist | 1:9.45" |
| Safety | Lever Action |
| Shipping Weight | 9.4 |
| Sights | Yes |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |
FEATURES:
-Caliber: 7.62 X 39mm
-Barrel: 16.25″
-Semi-automatic
-Black synthetic stock
-Mission First tactical stock
-Picatinny rail
-30-round capacity magazine
-Overall length: 35.25″
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 4.15 X 9.40 X 40.00 | |
| Height | 4.1500 | |
| Width | 9.4000 | |
| Length | 40.0000 | |
| CALIBER | 7.62X39MM | |
| TYPE ACTION | SEMI-AUTOMATIC | |
| RATE OF TWIST | 1:9.45″ | |
| METAL FINISH | COLORED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 16.2500 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 35.2500 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 30.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | Y | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN POUNDS | nan | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| TYPE OF RIFLE | MODERN SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | N | |
| SWIVEL STUDS | N | |
| OTHER FEATURES: | PICATINNY RAIL, | |
| MISSION FIRST TACT. STOCK, | ||
| MUZZLE BRAKE, | ||
| MADE IN USA | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
Looking for the best prices on RILEY DEFENSE RAK47 TACT. MFT – 7.62X39MM 30RD MATTE/POLYMER by Riley Defense? BlackBox Ballistics proudly serves Conroe with unbeatable pricing, expert service, and exclusive rewards.
Best Prices in Conroe
Earn Rewards on Every Purchase.
Special Bundles & Firearm Packages Available.
Safe & Secure Checkout – Shop with confidence using trusted payment options.
Compliance-Ready – All sales follow federal, state, and local firearm laws.
Limited Stock – Visit Us Today or Shop Online Before They’re Gone!
| UPC | 860247000733 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Manufacturer Part Number | RAK103MFT |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16.2500 |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 30 |
| Length | 40 |
| Model | RAK103MFT |
| Product Type | AK |
| Rate of Twist | 1:9.45" |
| Safety | Lever Action |
| Shipping Weight | 9.4 |
| Sights | Yes |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |
There are no reviews yet.



Reviews
There are no reviews yet.